Tyle osób obserwuje nas na FB - dołącz i Ty!

Wybierasz się do Szczyrku, chcesz spróbować czegoś o czym wszyscy mówią? Skitury, skitoury, skituring... To trafiłeś/aś na właściwy tekst! Zapoznaj się z nim do końca, a dowiesz się na co zwrócić uwagę rozpoczynając przygodę skiturową w Szczyrku.

W 2010 roku na naszej stronie internetowej zamieściłem formularz, w którym zadałem pytanie... Czy byłbyś/ byłabyś zainteresowana kursem skiturowym dla początkujących w Beskidach? 

W ciągu 3 miesięcy ponad 100 osób odpowiedziało tak!

Była to dla nas świetna informacja bo pomysł prowadzenia takich zajęć w Beskidach (Skrzyczne, Pilsko, Rysianka) już dawno chodził mi po głowie. I tak to się zaczęło... czytaj dalej a dowiesz się dlaczego wybór padł właśnie na Szczyrk! 

kurs skiturowy szczyrk

Dlaczego Szczyrk?

Powód pierwszy sprzęt skiturowy. Po analizie możliwości sprzętowych potencjalnych kursantów okazało się, że potrzebna będzie wypożyczalnia, która będzie nieźle wyposażona... Niestety w większości miejsc w Beskidach sprzętu było jak na lekarstwo :( Tutaj z pomocą przyszedł Paweł Kubica, który właśnie w Szczyrku zgromadził spory arsenał sprzętu skiturowego (dziś to ponad 50 kompletów - buty skiturowe, narty, foki, kijki).

Powód drugi to możliwości jakie teren wokół samej miejscowości Szczyrk. Skrzyczne, Małe Skrzyczne, Malinów... Piękne ścieżki leśne, gdzie zazwyczaj najdłużej zalega śnieg. I najważniejsze- dla słabszych narciarzy możliwość zjazdu trasą narciarską, a nawet kolejką krzesełkową.

Powód trzeci to odległość od Katowic i dużych miast. W zasadzie w ciągu godziny (startując o 7 z Katowic) jestem w stanie dojechać na zajęcia, które zaczynamy o 8 rano w Szczyrku. Dzięki uczestnikom przekonałem się, że dojazd do Szczyrku jest odpowiedni dla osób z dalszych części Polski np. Warszawy, czy Łodzi... 

 

Czy wolno chodzić po trasach narciarskich? 

Kontrowersyjny temat, ja nie polecam - grozi wypadkiem, dla własnego dobra lepiej poszukać bezpieczniejszej opcji podejścia. W Szczyrku pracownicy SON wyznaczyli trasę skiturową, która biegnie wzdłóż trasy numer 7 ośrodka narciarskiego SON. Z Soliska na Halę Skrzyczeńską i dalej na Skrzyczne (jest odpowiednio oznakowana). 

 

Zatem gdzie chodzić?

Dla mnie skituring to wolność - to powinno wystarczyć. 

Dla początkujących polecam szlaki, które prowadzą na Skrzyczne, bo jest tam schronisko i możliwość zjazdu po trasie narciarskiej. Jeżeli nie zależy Ci na schronisku to możesz wybrać się na Malinowską Skałę z Soliska, przejść na Małe Skrzyczne i zjechać do Soliska trasą narciarską.

Ciekawą turą może być podejście na Klimczok, ale tu zjazd już poza trasą i warunki nie zawsze są wystarczające. Opcji sporo i ładne widoki :) 

 

Od czego zacząć? 

Skompletowania nart, wiązań, fok i kijków. To najważniejsze. Jeżeli nie masz jeszcze swojego to warto udać się do wypożyczalni, gdzie pracownicy powinni Ci doradzić i odpowiednio dobrać. Raczej nie polecam od razu kupować swojego sprzętu - warto choć raz przejść się na sprzęcie z wypożyczalni... nie mam swojej wypożyczalni :)  

Zapoznanie się z terenem, wybór szlaku i w drogę! 

Jeżeli zimowe przebywanie w górach poza trasą narciarską jest Ci obce i nie wiesz jak się za to wszystko zabrać to bardzo dobrym pomysłem jest znalezienie sobie kursu skiturowego, na którym zdobędziesz odpowiednią wiedzę. Na rynku jest bardzo dużo dobrych szkół, które oferują od jednodniowych po tygodniowe szkolenia skiturowe. 

 

A dlaczego warto wybrać się na szkolenie skiturowe? 

Na jednodniowym kursie dowiesz się miedzy innymi:

 • jak wyglada podstawowe wyposażenie skiturowca (jak spakować plecak)
 • jak dopasować i wybrać sprzęt skiturowy (buty, narty, kijki, foki)
 • jak obsługiwać ten sprzęt, jak zakładać, sciągać i postępować z fokami
 • jak zaplanowac turę
 • jak zaplanować podejście w terenie
 • jak zaplanować zjazd i jak się do niego przygotować
 • poznasz techniki zjazdu

 

Podczas kursów wielodniowych dochodzą elementy topografii, zjazdy i podejścia z czołówkami, oraz szeroko poruszane jest bezpieczeństwo. 

 

Dlaczego warto wybrać kurs z BeeActive.pl? 

 • Stawiamy na Twoje bezpieczeństwo
 • Dopasowujemy program, trasę do możliwości uczestników
 • Z każdego kursu zapewniamy relację foto dla uczestników
 • Przeprowadziliśmy kilkadziesiąt takich szkoleń

 

Jak wygląda takie szkolenie? Zobacz!

 

 

Jakie kursy proponujemy? 

 • Kursy skiturowe jednodniowe w Beskidach (Szczyrk, Rysianka, Pilsko, Korbielów) 
 • Kursy skiturowe dwu i trzydniowe W Beskidach i Tatrach (Rysianka, Hala Miziowa, Dolina Chochołowska)

 

Tutaj pełna oferta: Kliknij

szkolenie skiturowe

Zobacz wybrane zdjęcia z kursów:

 

 

 

Komentarze obsługiwane przez CComment

WPISZ SWÓJ E-MAIL, POINFORMUJĘ CIĘ TYLKO O WAŻNYCH WYDARZENIACH Z ŻYCIA STRONY