Tyle osób obserwuje nas na FB - dołącz i Ty!

Uwaga. Przygotowując tę grafikę, nikt trwale nie ucierpiał. A kursanci mówili, że są zadowoleni. Mimo wszystko deklarują dalszą chęć współpracy. A teraz do konkretów: Chciałbyś sprawnie przemieszczać się po szlakach, ale jak widzisz ich szerokość to masz ochotę ściągnąć narty? Chodzisz na skiturach, ale zjazdy to twoja pięta achillesowa? Co masz zrobić, aby być skuteczniejszym na zjeździe? W tym tekście odpowiem na Twoje pytania.

Jak zostać instruktorem windsurfingu.

Sprzęt i warunki

Jeżeli nie decydujesz się na typowy sprzęt freeridowy, to buty i narty skiturowe są lżejsze od zjazdowych. Jeździ się na nich trochę inaczej. Nie dają takiej stabilności jak narty zjazdowe. Natomiast same zjazdy są wykonywane w trudniejszym terenie niż trasa. Często na wąskich szlakach lub przez las. Czasem w głębokim zapadającym się śniegu, czasem w twardym jak lód. Czasem jest bardzo płasko, czasem bardzo stromo. A czasem to wszystko przychodzi na raz, podczas jednego zjazdu. To powoduje, że Twoje umiejętności narciarskie powinny być większe. 

 

Czy mam na to rozwiązanie? Czy znalazłem świętego Graala?

Nie, nie ma jednej odpowiedzi, którą mógłbym Ci dać - tu i teraz - a potem wszystko będzie ok. Zjedziesz w każdych warunkach z uśmiechem na twarzy.

Tak łatwo nie ma. Jednak rękawic nie składam i postanowiłem podjąć temat. Ponieważ jest kilka wskazówek, które Ci pomogą. Będziesz poruszał się sprawniej w każdym terenie.

Jednak nim przeczytasz dalej, zwracam Ci uwagę, że najważniejsze jest bezpieczeństwo. Czasem zjechać powoli pługiem, zsunąć się bokiem lub po prostu odpiąć narty to najlepsza decyzja jaką możesz podjąć.

Nie da się ukryć, że im lepsze umiejętności jazdy na nartach na stoku, tym lepiej poradzisz sobie w terenie. Spotykam się z osobami, które chcą jeździć w terenie, ale brak im fundamentu, który zdecydowanie szybciej można by wypracować na stoku. Posiadają braki techniczne. Z takimi osobami najpierw wracam do podstaw na stoku.

 

To tak jakby wrzucić słabo pływającego na głęboką wodę. 

Nawet jak udaje mu się utrzymać, to nie mogę zakładać, że umie pływać. Powinienem poprowadzić go odpowiednią drogą metodyczną - od ćwiczeń na brzegu, poprzez ćwiczenia na płytszej wodzie, aż razem dojdziemy do poprawnej techniki. Tak samo jest z narciarstwem. Najpierw solidny fundament.

Jeżeli czujesz braki w podstawach to wróć na stok i stopniowo szukaj trudniejszego terenu. Na stoku, też nie chodzi o to, aby się tylko zsuwać rób ćwiczenia które przygotują Cię do jazdy na skiturach. To tak jak napisał Jarek w grupie uczestnicy szkoleń z beeactive (dołącz), możesz z Rakonia zjechać pługiem, ale to jazda wykańczająca.

Krótko mówiąc punkt pierwszy to dobre lub wręcz bardzo dobre umiejętności narciarskie - na stoku. Jeżeli wybierasz się do instruktora powiedz mu jaki masz cel; że marzysz o skiturach i jeździe w terenie. Podczas nauki na stoku zwróci Ci uwagę na takie elementy techniczne, które przydadzą się w trudniejszym terenie.

 

Bądź fit cały rok 

Punkt drugi to być fit cały rok. Utrzymuj wysoką sprawność osobistą przez 365 dni. Jeżeli możesz sobie pozwolić na trenera osobistego i z nim ustalić taki program działania to świetnie. Powiedz mu jaki masz cel. Pokaż mu na filmie jak wygląda jazda, o którą ci chodzi. 

Jeżeli trener personalny to nie Twoja bajka, bo robisz takie rzeczy sam. Znasz się i cały rok uprawiasz różne aktywności, to bardzo dobrze. Zwróć jednak uwagę na ćwiczenia poprawiające dynamikę nóg to znaczy, dodaj do swojego treningu wyskoki, przysiady z wyskokiem, przeskoki w bok itp. Bardzo często w terenie trzeba wyskoczyć - wyciągnąć narty z śniegu; lub uginając nogi - dynamicznie obniżyć pozycję. Odciążone narty łatwiej jest obrócić czyli wykonać skręt. W terenie niemal każdy skręt to taki skok. No i pamiętaj, że na plecach masz jeszcze plecak. Czyli dodatkowe obciążenie. Nogi muszą być silne.

Bez całorocznego treningu ogólnorozwojowego, zimą znowu będzie słabo. I nawet przychodząc na lekcję z instruktorem, jeżeli nie jesteś do niej fizycznie przygotowany, to z niej nie skorzystasz tak jak byś mógł. Podsumowując dbaj o sprawność fizyczną cały rok. 

 

Szymon mówi: "idź aktywnie przez życie" 

Nagrodę odbierzesz zimą w terenie.

 

Na grupie uczestników szkoleń zadałem pytanie: co najbardziej przeraża Cię w zjazdach skiturowych. Oto jak odpowiadali uczestnicy szkoleń. 

Najczęściej zgłaszane problemy na zjeździe:  

  • jazda na wąskich górskich ścieżkach jest trudna, a jazda tylko pługiem wykańcza
  • najeżdżające na siebie narty, nie słuchają się
  • bardzo strome stoki 
  • przeszkody (drzewa), krzaczory i inne niespodzianki chowające się pod śniegiem
  • wąskie przejazdy, stwarzają problemy bo nie ma tam jak się zatrzymać
  • strach przed nabieraniem prędkości, nie zrobię skrętu tam gdzie chcę


Czy da się tych strachów pozbyć czytając tekst? Nie... ale, te informacje są dla mnie bardzo ważne przy projektowaniu szkoleń. I wcale nie są trudne do opanowania, wynikają z Twojej praktyki na nartach i Twojego przygotowania fizycznego. Nie bez przyczyny podkreślam dwa razy słowo Twojego. Samo skorzystanie z lekcji, nawet z najlepszym instruktorem na świecie nie zmieni nic, bez wcześniejszego przygotowania i Twojej aktywnej pracy.

Gwarantuję Ci, że mając prawidłowy mechanizm skrętu, większość z tych problemów przestaje istnieć.

 

Co Ty możesz zrobić w domu już dziś?

Jeżeli zapomniałeś o byciu fit cały rok albo w swoim treningu omijasz nogi szerokim łukiem, to możesz poćwiczyć ze mną (Trening 1)(Trening 2)(Trening 3). Możesz też znaleźć podobny trening na YouTube i zacznij dziś, to ważne. Wystarczy 2 razy w tygodniu po 20 minut. 

Wybierz jedno z szkoleń jazdy na nartach na stoku, uprzedź mnie, że zależy Ci na skiturach. Całe szkolenie poprowadzimy tak, abyś w terenie czuł się jak delfin w wodzie. Tutaj kliknij i zabcz szkolenia na stoku w grupie 18+

W tym roku odbędzie się również pierwsze szkolenie jazdy na nartach skiturowych. To dość nietypowy pomysł, ale czuję zapotrzebowanie, bo miejsc już praktycznie nie ma. To nie jest szkolenie od zera. To szkolenie dla osób, którym potrzebne są ostatnie szlify. Tu więcej o tym wydarzeniu.

 

Podsumowanie - czytaj

O co jeszcze chciałbym Cię prosić? Jeżeli znasz jakieś ciekawe treningi pod kątem narciarstwa zamieść link w komentarzu. W komentarzu odpowiedz też na pytanie jakie jeszcze problemy pojawiają się u Ciebie podczas zjazdów skiturowych. Dla mnie to najlepsze źródło informacji. Na czym mam się skupić podczas projektowania szkoleń, a z treningów skorzystają też inni użytkownicy.

Dziękuję i do zobaczenia na stoku.

 

Przeczytaj też: Raz na zawsze rozwiąż problem z kijkami narciarskimi  oraz Skiturowy poradnik - niezbędnik

 

BRAWO! Wiesz już co powinieneś zrobić.

Jeżeli szukasz szkolenia narciarskiego to kliknij poniżej.

Tu kliknij - szkolenie narciarskie na stoku (również od podstaw).

 

Tu kliknij - szkolenie narciarskie dla skiturowców (trasa i poza trasą).

.

instruktor narciarstwa szymon słoma

 

Komentarze obsługiwane przez CComment

WPISZ SWÓJ E-MAIL, POINFORMUJĘ CIĘ TYLKO O WAŻNYCH WYDARZENIACH Z ŻYCIA STRONY